CZYM SIĘ RÓŻNI ARABICA OD ROBUSTY ?

Arabica Jej drzewka osiągają od 3 do 5 metrów. Łodyga jest prosta, równa z długimi cienkimi gałązkami. Arabica, bardziej docenia ciepły klimat strefy tropikalnej, która rozciąga się wzdłuż równika. Uprawia się ją na terenach górzystych między wysokością 800 a 2000 metrów nad poziomem morza. Arabica jest niezwykle odporna na warunki pogodowe. Lubi też, gdy jest ciepło, w granicach 15-24 stopni Celsjusza. Teraz najważniejsze – jest słabsza niż Robusta, zawiera w sobie od 1 do 1.5%...

Cała prawda o LAVAZZA

Cała prawda o LAVAZZA

Lavazza i co jest w środku. Niestety na większości opakowań nie jest podany skład tj. ile i jakie są ziarna arabiki i ile jest robusty dlatego podaję to tutaj.

Ile kosztuje kawa i dlaczego tak drogo?

Ile kosztuje kawa i dlaczego tak drogo?

Charakterystyka ziaren Peaberry

Charakterystyka ziaren Peaberry

Ziarno Peaberry jest jednym z najbardziej cenionych i poszukiwanych na świecie. Od zwykłego różni się tym, że w trześni kawowej rozwija się samotnie. Jest też bardziej zaokrąglone w porównaniu do zwykłego, stąd jego nazwa – perłowe lub tłumacząc dosłownie z angielskiego – groszkowe. Ziarna Peaberry pojawiają się niezależnie od uprawianej odmiany kawy. Statystycznie na jednym drzewku od 2 do 10% wszystkich ziaren to ziarna perłowe. Zazwyczaj powstają na końcu gałązek. Tak naprawdę nikt nie wie...

Jak parzyć kawę w French Pressie

Jak parzyć kawę w French Pressie

Pamiętacie może czołówkę kultowego serialu Dexter? Przez ułamek sekundy, w pięknym ujęciu pojawia się tam kawa parzona za pomocą naszego dzisiejszego bohatera: French Pressu. Jeśli uwielbiacie delektować się smakiem świeżej, aromatycznej kawy już z samego rana, to urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o Was.

Cold Brew Coffee

Cold Brew Coffee

Kawa mrożona to nie tylko frappe – istnieje znacznie ciekawsza i pełniejsza smaku metoda, czyli Cold Brew. Jest to sposób „parzenia na zimno”. W skrócie – zmieloną kawę zalewamy zimną wodą i czekamy kilka godzin, aż naciągnie.

Parzenie kawy przy użyciu Chemexu

Parzenie kawy przy użyciu Chemexu

Twórcą serii urządzeń nazywanych Chemex był niemiecki doktor chemii Peter Schlumbohm (dużo więcej informacji na temat tego ciekawego człowieka znajdziecie na stronie internetowej firmy Chemex: www.chemexcoffeemaker.com). Inspirując się kształtem, funkcjonalnością i sposobem działania naczyń laboratoryjnych udoskonalił jedno z nich tworząc w 1941 roku bardzo popularne i dobrze rozpoznawalne na świecie urządzenie do parzenia kawy. W 1956 roku Illinois Institute of Technology ogłosił Chemex jednym ze 100 najlepiej zaprojektowanych przedmiotów współczesnej sztuki użytkowej. Było to jedyne urządzenie...

Parzenie kawy przy użyciu dripa

Parzenie kawy przy użyciu dripa

Przygotowanie dużego kubka lub nawet pół litra takiej kawy w poniedziałkowy poranek nie zajmuje więcej niż 3 minutki, a pobudza na długie godziny. Dlatego warto zaopatrzyć się w takie małe urządzenie. Są różne wersje: szklane, porcelanowe, plastikowe. Którą wybrać na początek? Do domu proponuję porcelanę lub szkło.

Dlaczego kawa świeżo palona jest tak dobra ?

Dlaczego kawa świeżo palona jest tak dobra ?

Kawa kupiona w hipermarkecie nigdy nie dorównuje smakiem i zapachem tej parzonej w dobrej kawiarni. Zastanawialiście się kiedyś, co jest tego przyczyną? Czy może kawiarnia ma lepszy ekspres od domowego, czy też stosuje się tam inne rodzaje kawy? W czym tkwi tajemnica smaku dobrej kawy ?

Stopień palenia kawy

Stopień palenia kawy

Ziarna kawy są materiałem, którego obróbka wymaga nieco wiedzy na temat ich właściwości. W zależności bowiem od stopnia wypalenia, sposobu zmielenia czy metody parzenia, oddają one charakterystyczny smak. Kluczowe znaczenie ma jednak stopień palenia. Im bardziej wypalone jest ziarno, tym mniejsza jego kwasowość i większa goryczka. Jednocześnie, wraz ze wzrostem intensywności palenia, spada zawartość kofeiny.