Cała prawda o LAVAZZA

Lavazza i co jest w środku.

Niestety na większości opakowań nie jest podany skład tj. ile i jakie są ziarna arabiki i ile jest robusty dlatego podaję to tutaj.

LAVAZZA Super Crema jest mieszanką kilku odmian arabik (60%) pochodzących z południowoamerykańskich i brazylijskich plantacji o mocnym, wyrazistym smaku a także słodkich delikatnych odmian robusty (40%) indonezyjskiej. Idealna jako espresso. Średnio palona.

Lavazza Crema e Aroma – mieszanka najlepszych odmian Arabiki(50%) i Robusty(50%). Do lekkiego espresso, cappuccino i latte. Średnio palona.

Lavazza Crema e Aroma Blue – mieszanka najlepszych odmian Arabiki(40%) i Robusty(60%). Mocniejsza wersja tej poprzedniej. Średnio palona.

Kawa Lavazza Espresso 100% arabica jest mieszanką kilku odmian wysokogatunkowej arabiki pochodzących z południowo-amerykańskich plantacji o intensywnym, długo wyczuwalnym smaku. Doskonała do ekspresów ciśnieniowych. Średnio palona.

Lavazza Grand Espresso – mieszanka najlepszych ziaren Arabiki(40%) pochodzących z centralnej i południowej Ameryki połączona z wyselekcjonowaną afrykańską i azjatycką Robustą(60%) uzyskiwaną metodą płukania.Kawa przeznaczona do miejsc, gdzie serwowanych jest wiele napojów na bazie espresso: cappuccino, macchiato, latte, mocha, coretto, doppio, ristretto, con panna, ice coffee, caffe fredo, irish coffee. średnio palona.

Grande Ristorazione to znakomita mieszanka Arabiki 50 % pochodzącej z Brazyli oraz Indonezyjskiej Robusty 50 %charakteryzująca się intensywnym aromatem, pełnym i wykwintnym smakiem. Średnio palona.

LAVAZZA Crema e Gusto Gusto Forte to dobrze zrównoważona mieszanka arabiki (20%) i robusty (80%). Klasyczne włoskie espresso poranne. Kawa mocna, o intensywnym aromacie, zdecydowanym smaku i wysokiej zawartości kofeiny. Kawa zawiera delikatne nuty karmelowe oraz czekoladowe. Doskonała baza do cappuccino i caffe’ latte. Mocno palona.

Lavazza Pienaroma jest mieszanką wysokogatunkowych ziaren Arabiki (100%) specjalnie wyselekcjonowanych, pochodzących z gór centralnej Ameryki oraz najlepszych brazylijskich plantacji. Nadają one kawie słodki, lekko czekoladowy, delikatny i bogaty smak oraz szczególny, kwiatowy aromat. Średnio palona.

LAVAZZA Qualita’ Oro to wysokiej jakości mieszanka 100% arabik, głównie południowoamerykańskich.Kawa ta jest przeznaczona zarówno do ekspresów ciśnieniowych, jak i innych sposobów parzenia. Zawiera – jak każda arabika – stosunkowo mało kofeiny i jest – jak większość mieszanek arabiki – lekko kwaskowata.
Cechuje ją naturalny, intensywny i aromatyczny zapach. Idealna kawa śniadaniowa, na dobry początek dnia. Średnio palona.

Lavazza Qualita Rossa – kompozycja odmian Arabiki(50%) z plantacji brazylijskich i afrykańskich Robust(50%).Idealna do przyrządzenia cappuccino, latte i innych kaw mieszanych z mlekiem. Charakteryzuje się pełnym i łagodnym smakiem o czekoladowym aromacie.Średnio palona.

Lavazza Top Class – mieszanka o doskonałych proporcjach ziaren Arabiki (90%) z dodatkiem Robusty (10%). Mieszankę tę tworzą: ziarna azjatyckie, zapewniając kawie lekka słodycz oraz ziarna brazylijskie zapewniając łagodność zaś całość jest wzbogacona aromatami kawowców z Ameryki Centralnej. Średnio palona.

Źródło: kawaespresso.pl

Comments are closed.